11 Kasım 2010 Perşembe

Devasa Film Listesi

Serablog'da görüp bayıldığım bir liste/anket bu. Aslında Tumblr'ın 30-day-challenge'larından biri; buna katılan Tumblr'cılar her gün bir soruyu yanıtlıyorlarmış bloglarında. Ben bir ay boyunca böyle bir şeyi yapacak sabırda olmadığımdan ve spam yapmak istemediğimden, Sera gibi tek bir listeye dönüştürüyorum bu 30-gün zımbırtısını. Sinema blogu olanlara öneririm, tüm o filmleri anımsamaya çalışmak çok zor olsa da çok eğlenceli. Blogunuz yoksa ya da bu kadar çok soruyla uğraşamam diyorsanız da, birkaç soru seçip bu yazıya yorum olarak bırakırsanız liste ankete dönüşür, hoş olur.Geçen yıl gördüğünüz en iyi film:
Geçtiğimiz yıl yani 2009 yapımı filmler arasında en çok El Secreto De Sus Ojos (The Secret in Their Eyes) ve Inglourious Basterds'ı beğendim, seçim yapamıyorum, ikisi de şahaneydi. 2010 yapımı olan ve görmediğim çok film var, daha yıl bile bitmedi ama çok büyük olasılıkla Inception, 2010'un en iyi filmi olarak kalacak benim için.

En hafife alınmış film:
Sürüyle vardır ama ilk etapta aklıma Moon, The Game, Eyes Wide Shut, Damage, Bitter Moon ve Fear and Loathing in Las Vegas geliyor.

En şişirilmiş film:
Titanic kesinlikle. Geçen seneki filmler arasından ise (belleğim daha taze) Up In The Air, 500 Days of Summer ve An Education.

Sizi gerçekten mutlu eden film:
O Homem Que Copiava (The Man Who Copied), Fantastic Mr. Fox, Stardust, Waitress, Cashback, Little Manhattan, The Big Lebowski ve tabii ki Amélie. Mutlu hissetmek istiyorsanız bu filmler şiddetle önerilir.

Sizi kötü yapan, hüzünlendiren film:
Vera Drake, Revolutionary Road, Hunger, El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth), Dare mo Shiranai (Nobody Knows), Closer, My Life Without Me, Lilja 4-Ever, Dancer in the Dark ve Breaking the Waves. Hepsi çok güzel filmler ama insanı çok fena yapıyorlar.

En sevdiğiniz aşk hikayesini barındıran film:
Before Sunrise, Before Sunset ve Conversations With Other Women.

TV için yapılmış en iyi film:
The Man From Earth ve The Girl in the Café.

En çarpıcı, en afallatıcı sona sahip film:
Oldboy, The Game, The Usual Suspects ve The Sixth Sense.

Defalarca izlediğiniz film:
Bazı filmlere kafayı takıp ciddi ciddi defalarca izlemek gibi bir huyum var: Interview with the Vampire, Match Point, Butterfly Effect, Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Waitress, Amelie, Being John Malkovich, Groundhog Day, Serenity, The Village, Gattaca, Tesis (Thesis), Léon, The Truman Show, La Femme Nikita ile Kill Bill, Terminator, Alien ve Back to the Future serileri.

En iyi Soundtrack'e sahip film:
Once, Juno ve Into the Wild en sevdiklerim. Ayrıca Yann Tiersen ve Goran Bregovic'in yaptığı tüm film müzikleri verilebilir bu soruya cevap olarak. Bir de şu dönem A Single Man ve In Bruges'un soundtrack albümlerini dinliyorum, çok nefisler.

Klasiklerden en sevdiğiniz film:
Çok kısıtlı bir bilgim var eski filmlere dair, ama klasiklerden en sevdiğim, 1957 yapımı 12 Angry Men.

80'lerden en sevdiğiniz film:
Tek bir film seçebilmek imkansız, hiç kasmayıp aklıma ilk gelen Back to the Future II'yi söylesem çok mu hafif olur acaba?

90'lardan en sevdiğiniz film:
Başta Reservoir Dogs olmak üzere Naked, Fight Club, Groundhog Day, The Usual Suspects, The Big Lebowski ve Train de Vie (Train of Life).

Nefret ettiğiniz film:
Twilight serisi.

Gizli gizli sevdiğiniz film: (Guilty Pleasure)
Sliding Doors, The Hole ve French Kiss.

Kimsenin sevmenizi beklememesi gereken film:
Richard Gere, Nicolas Cage veya Mel Gibson'ın oynadığı herhangi bir film.

Kendinizi en yakın hissettiğiniz, kendinizle bağdaşlaştırdığınız film karakteri:
Kendimi badass bir hatun karakterle özdeşleştirmeye dünden razı olduğum için Kill Bill'den Beatrix Kiddo (gelin olur kendileri) ya da Alien'dan Ellen Ripley diyecektim ki, merak edip "hangi kadın film karakterisiniz" minvalinde bir test yaptım ve sonuç: Chocolat'tan Vianne Rocher'mışım. Pöh.

Sizi en çok hayal kırıklığına uğratmış film:
Romanlarını çok severek okuduğum, o yüzden sinemaya da belli bir beklentiyle gittiğim ama beyazperde uyarlamalarını çok zayıf bulduğum filmler. Çok var, ilk aklıma gelenler: Harry Potter serisi, The Time Traveler's Wife ve The Magus.

En sevdiğiniz roman uyarlaması:
Tek bir tane nasıl seçer bir insan evladı, ama saymakla da bitmez ki: La Pianiste (The Piano Teacher), The House of Spirits, A Clockwork Orange, The Shining, Fight Club, Children of Men, Stardust, Blade Runner ve Bram Stoker's Dracula.

En sevdiğiniz çizgiroman uyarlaması:
Ghost World, V for Vendetta, The Crow, Persepolis ve Akira.

En sevdiğiniz aksiyon filmi:
Aliens, Die Hard, Taken, The Dark Knight, Matrix ve Terminator 2: Judgment Day. Ve Kill Bill'ler tabii ki.

En sevdiğiniz müzikal:
Müzikal hiç sevmem (ve bilmem) ama Once şahane bir film bence. "Ona müzikal denemez" derseniz de, Dancer in the Dark.

En sevdiğiniz bilim kurgu:
Inception. Ayrıca Contact, District 9, Dark City, 2001: A Space Odyssey, Moon, Gattaca, Serenity, Abre Los Ojos (Open Your Eyes) ve Solyaris.

En sevdiğiniz animasyon:
Wall-E galiba.

En sevdiğiniz korku filmi:
En sevdiğim korku filmi, korku filmi sayılabileceğinden emin olmasam da Låt den Rätte Komma In (Let the Right One In), ama en korktuğum korku filmi The Shining.

En sevdiğiniz yabancı film: (burada kast edilen dili İngilizce olmayan film)
Beni son dönem en çok etkileyen El Secreto De Sus Ojos (The Secret In Their Eyes). Ama Kynodontas (Dogtooth), Tuya de Hun Shi (Tuya's Marriage), Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain (Amélie), En La Ciudad Sin Límites (The City of No Limits), Låt den Rätte Komma In (Let the Right One In), Das Leben der Anderen (The Lives of Others), Yi Ge Dou Bu Neng Shao (Not One Less), Die Fetten Jahre Sind Vorbei (The Edukators), Ruang Rak Noi Nid Mahasan (Last Life in the Universe), Das Experiment (The Experiment), Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother), El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth), Les Amants du Pont-Neuf (The Lovers on the Bridge), La Pianiste (The Piano Teacher), Goodbye Lenin ve Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) da nefistir, eğer sürekli Amerikan filmleri izlemekten sıkıldıysanız ve Asya'dan Avrupa'ya uzanan çeşitlilikte (!) şöyle değişik ülkelerin filmlerini arıyorsanız, şiddetle öneririm üsttekileri.

Sizi en çok güldüren film:
Hatırlamam imkansız, ama geçtiğimiz yıl en çok güldüğüm filmler In the Loop ve Date Night'tı.

Herkesin nefret ettiği ama sizin sevdiğiniz film:
Boxing Helena.

Görsel açıdan en etkileyici bulduğunuz film:
Sin City, In the Mood for Love, 2046, A Single Man, Avatar, Baraka, Hero, MirrorMask, Amelie, The Fountain, The Weeping Meadow, Bin-Jip ve The Fall. Bu sorunun yanıtlarından (ve o filmlerin görsellerinden) ayrı bir yazı konusu çıkabileceğini fark ettim şimdi :)

Favori oyuncunuzun en sevdiğiniz filmi:
En sevdiğim oyuncu Johnny Depp sanırım, ama tek bir filmini seçebilmem imkansız. Uzun elemeler sonucunda, yanıtımı dört tanecik filme indirdim. İşte Depp'in en sevdiğim filmleri: Edward Scissorhands, Arizona Dream, Sleepy Hollow ve Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street.

Favori yönetmenizin en sevdiğiniz filmi:
Favori yönetmenim şu aralar Nolan, en sevdiğim filmi de Memento olur, The Prestige olur, Inception olur, çektiği tüm filmler olur hatta.

Çocukluğunuzdan bir film:
Steve Martin ve Michael Caine'li Dirty Rotten Scoundrels ve David Bowie'li Labyrinth'in video kasetlerini kiralayıp dururduk babamla ben çocukken, neden bilmiyorum ama bu iki filmi onlarca, abartmıyorum onlarca kez izlemiş olmalıyım küçükken.

En son izleyip etkilendiğiniz film:
En son Public Enemies'i izledim, filmi değil ama Johnny Depp'i etkileyici buldum dünya üzerindeki her dişi gibi. Ondan önce ciddi ciddi etkilendiğim film Zodiac'tı sanırım.

Merakla beklediğiniz film:
Önümüzdeki hafta vizyona girecek olan son Harry Potter'ı çok büyük sabırsızlıkla bekliyorum -filmlerini genelde sevmememe rağmen. Önümüzdeki aylarda vizyona girmesi beklenen Black Swan, Biutuful ve The Town'ı da çok merak ediyorum. Yakın gelecek içinse, sinemaya uyarlanacağını duyduğum Açlık Oyunları serisinin filmleri var, en erken 2013 gibi görünse de.Not: Şöyle bir bakınca yanıtlarımı tek filmle sınırlama konusunda ciddi bir problemim olduğunu fark ettim. Neyse, bu kadar link/öneri birilerinin işine yarar belki :)

Bir not daha: Kullandığım görsellerin tümünün Amelie'den olmasının herhangi bir anlamı yok. Farklı afişlerine yeni rastladım, çok hoşuma gittiler.

34 yorumcuk:

thalassapolis dedi ki...

Kesinlikle şişirilmiş film Titanic hiç de sevmem ve Boxing Helena'yı bende çok severim.

Sinem Ergun dedi ki...

Çavlancım yine harika ve özevri isteyen bir liste hazırlamışsın. ben üç soru seçip yanıtladım.
Sevgilerimle,
1) En iyi Soundtrack'e sahip film:
"Serseri Mayınlar - Mine Vaganti"
2) Favori yönetmenizin en sevdiğiniz filmi:
"Jim Jarmusch - Coffee and Cigarettes"
3)Görsel açıdan en etkileyici bulduğunuz film:
"Spring, Summer, Fall, Winter...Spring" Kim Kim-Duk filmi

Unknown dedi ki...

Çavlan sadece tüm bu filmleri yazmak bir yana hepsinin IMDB linkini bulup link olarak taglemek bile eziyet, sabrına cidden hayranım :) Bir yandan fikiri çok beğendim, ben de kendi blogumda yazayım diyorum. Tabii birçok görüşümüz de ortak diyebilirim :)

kişisel depresyon anları dedi ki...

Çok başarılı olmuş kesinlikle linklerin verilmesi de başlı başına takdir edilecek bir konu. Bakalım tembelliği aşabilirsem bende bir liste düşünüyorum. :)

Sera dedi ki...

Benim listenin geliştirilmiş versiyonu olmuş zira baya bi örtüşeceği belliydi zaten. :) (Fear and Loathing ile Match Point hariç. İki filmi de sevemedim.) Sabrın için takdir ediyorum tüm o linkler falan. Birkaç izlemediğim film görüp not ettiğimi de eklemek isterim.

filmcankisi dedi ki...

nefis bir liste olmuş çavlancım, öneriler için de teşekkür ederim. benim tüm soruları cevaplayabilmem aklıma tüm filmlerin gelmesi imkan dahilinde değil o yüzden beş soru seçtim:

bu sene izlediğim en iyi film hads down inception!
en iy roman uyarlaması silence of the lambs
en hafife alınmış film virgin suicides
en sevdiğim bilimkurgu: district 9
merakla beklediğim film woody allen'ın son filmi ve the town.

GregorSamsa dedi ki...

ama şunu belirtmeden geçemicem "Eyes Wide Shut" cidden hafife alınası bir filmdir bence. ki buna kanıt olarak şu gösterilebilir: "kubrick bile filmini izlemeye değer bulmayarak, dünyayı terketmiştir"

Unknown dedi ki...

Dayanamadım ben de yaptım listeden Çavlan senin formatı aldım birebir kolayıma geldi, umarım sorun olmaz.

http://hepsidetay.blogspot.com/2010/11/kocaman-bir-film-listesi.html

new version of me dedi ki...

kalem kağıt alıp not edeceğim bu filmlerin çoğunu ve bulup seyredeceğim, o kadar işime yarayacaklar ki, film zevkine güvenebileceğimi bildiğim birinin bana dünya sinemasına dair yeni ufuklar açması harika oldu.

Sokak Kedisi dedi ki...

Ortak olduğumuz bi çok nokta var listende. Düşündüm yapsam mı diye ancak ben senin gibi sabırla yazacak cesarete sahip değilim çünkü hafızam da sadece gördüğünü hatırlamakta bu aralar :))

Titanic konusundaki tesbite ben de sonuna kadar katılıyorum, hala da üstünden prim yapmıyorlar mı deli oluyorum :)

Eksiklerimi izlenecekler arasına not ettim itina ile,
Sevgiler

Judy Abbott dedi ki...

bu çok güzel bir yazı olmuş yine. back to the future 2 konusunda kesinlikle katılıyorum, benim de en sevdiğim oydu seriden, hep 2015 yılına gitmeyi ve havada yüzen kaykayla uçmayı hayal ederdim. ama gerçek olamayacak gibi görünüyor :))

ben de kullanabilir miyim bu formatı, pek sevdim?

Çavlan dedi ki...

tabii ki, ben sadece azıcık değiştirdim soruları zaten, aslında dediğim gibi tumblr'daki 30-day bıdılarından doğmuş, türkçeye asıl çeviren de sera. merakla bekliyorum seçimlerini :)

verbumnonfacta dedi ki...

sasirmadigim bir liste olmus bu. listeye soz soylemek mumkun degil, haddim de.
sadece kiyida kosede kalip ihmal edilmisse diye dusunerek soundtracklerde midnight in the garden of good and evil' i hatirlatmak isterim.
public enemies'in son sahnesi.
itiraz sayilmasin ama, nedense johnny deep yerine philip seymour hoffman ya da michael c. hall isimlerini bekledim sizden. hatta ikisini birden.

Adsız dedi ki...

İçtenlikle cevap verilen çok doyurucu bir liste olmuş,izlemediklerimi hemen not ettim Çavlan:)

Ben de naçizane bir liste hazırlamıştım kendi blogumda buyrun buradan;

http://niyobe.blogspot.com/2010/01/tum-zamanlarn-en-iyi-filmleri.html

Selamlar.

Yoğurt. dedi ki...

Çok zevkliydi, aralarda atladıklarım oldu ama büyük kısmını doldurdum:

Geçen yıl gördüğünüz en iyi film: The Girl With The Dragon Tattoo
En hafife alınmış film: Ninth Gate
En şişirilmiş film: Braveheart
En sevdiğiniz aşk hikayesini barındıran film: Eternal Sunshine
En çarpıcı, en afallatıcı sona sahip film: Saw ve Carrie
Defalarca izlediğiniz film: Let The Right One In
En iyi Soundtrack'e sahip film: Almost Famous
Klasiklerden en sevdiğiniz film: Star Wars serisi
Nefret ettiğiniz film: The City of Angels
Kimsenin sevmenizi beklememesi gereken film: Çizgifilmler
Kendinizi en yakın hissettiğiniz, kendinizle bağdaşlaştırdığınız film karakteri: 500 Days of Summer'dan Tom
En sevdiğiniz roman uyarlaması: Kitabını okumadım ama Fight Club diyeceğim
En sevdiğiniz çizgiroman uyarlaması: Batman Begins
En sevdiğiniz aksiyon filmi: Bourne Identity serisi
En sevdiğiniz bilim kurgu: 2001 A Space Odyssey
En sevdiğiniz korku filmi: Martyrs, Ringu, Slither, Rec, The Eye, Dawn of the Dead, Thirst, Pitch Black, Carrie, Hellboy, Dark Waters, o kadar çok var ki seçemiyorum.
En sevdiğiniz yabancı film: Let the Right One In ve Pan's Labyrinth
Sizi en çok güldüren film: Ben de bunu hatırlayamam ama son zamanlardan Forgetting Sarah Marshall ve The Hangover
Herkesin nefret ettiği ama sizin sevdiğiniz film: Batman Forever, sevemedim gitti
Görsel açıdan en etkileyici bulduğunuz film: Hiçbir fikrim yok ama bu soruya yanıt olarak sıraladığınız tüm filmleri izleyeceğim
Favori oyuncunuzun en sevdiğiniz filmi: Favori oyuncum kim karar veremedim bir türlü
Favori yönetmenizin en sevdiğiniz filmi: Tarantino - Pulp Fiction
Çocukluğunuzdan bir film: Aladdin -sinemada izlediğim ilk filmdi
Merakla beklediğiniz film: One Day sinemaya uyarlanacakmış, onu bekliyorum. The Girl with the Dragon Tattoo'yu da heyecanla bekliyorum, yeniden çevrimine gerek yok bence İsveç versiyonu kusursuz, ama David Finch'in ne yapacağını merak etmemek elde değil
Tüm zamanların en iyi filmi: (böyle bir soru ekledim haddim olmayarak) Shawshank Redemption

Umut dedi ki...

Kendi bloguma bu postu yorum olarak bırakmak ilginç olacak ama Çavlan'ınkinin yannda benimki kısacık kalıyor, n'apayım :)

Geçen yıllarda gördüğüm en iyi film(ler): 2009 District Nine ve Up, 2010 Inception ve Shutter Island (Leonardo'ya aşık değilim yanlış anlaşılmasın :p )

En hafife alınmış film: Intacto (Çavlan'la tanışmamı sağlayan film :p )

En şişirilmiş film: Mr. nobody

Sizi gerçekten mutlu eden film: Up ve diğer Pixar işleri.

Sizi kötü yapan film: Ayı (küçüklüğümüzün filmi)

Çocukluğunuzdan bir film: Tango & Cash :)

Merakla beklediğiniz film: Raven'ın(kısa film) uzantısı olarak çekilecek uzun metrajlı filmi.

Herkesin nefret ettiği ama sizin sevdiğiniz film: War of worlds.

En sevdiğiniz çizgi roman uyarlaması: Alan Moore'un çizgi romanlarının uyarlamaları (Sanırım Alan Moore bu işlere gıcık olduğunu söyledikçe, adamlar da daha iyisini çekmeye çalışıyor sürekli).

Diğer sorular çok genel olduğundan geçiyorum :)

Volkan dedi ki...

Ben de sadece listenin genişlemesi açısından bişiler yazayım, yani aslında soruların tam karşılığı olamayacak en sevme/etkilenme/unutamama durumları kastedildiği için çünkü çoğunu siz yazmışsınız zaten.

En sevdiğiniz yabancı film: Reconstruction, Direktøren for det hele

En şişirilmiş film: Shutter Island, Slumdog Millionaire, Se7en, Taxi Driver, Requiem For a Dream, Million Dollar Baby, Crash(biliyorum hiç bişi beğenmem genelde)

En hafife alınmış film: Rocky I, Terminator 2(başarısız olduklarından değil de popcorn movie sınıfına sokuldukları için genel olarak) ve iki sene önce Kate Winslet dalgasına hakkının yendiğini düşündüğüm Changeling.

Görsel açıdan en etkileyici bulduğunuz film: 300, Kill Bill Vol.1, Star Wars 2-3, Lord of The Rings (çok bilindik oldu ama yazılmamış)

Klasiklerden en sevdiğiniz film: Casablanca, Modern Times, Il buono il brutto il cattivo, Vertigo, Network(kesinlikle öneririm)

En çarpıcı, en afallatıcı sona sahip film: Bunu daha çok filmin kendisinin apayrı bir süpriz olarak beklentilerimin dışında gelişmesi şeklinde yanıtlamayı tercih edeceğim çünkü herşeyini sondaki twiste bağlayan filmlerden nefret etmesem de dalga geçilmiş hissi uyandırmasından dolayı rahatsızım.

The Beach: Titanic sonrası DiCaprio'nun bol bol yiyişeceği kum,sahil,güneş falan derken film baya baya birşeyleri sorgulayan, senaryoda boşluklar kalsa da düşüncesini sevdiğim bir film oldu

A Serious Man: Coenleri hep sevmişimdir ve filmin gidişatından aslında yine memnundum. Karakterler, yaratılan ortam falan beklediğimdi ama sonunda bu kadar ağır sıçacaklarını tahmin etmezdim. Bunun adı seyircinin hayalgücünü kısıtlamayıp, sorular sordurmak değil dalga geçmek. Lynch bile böyle değil bence.

Oldboy: Çok okuyan çok yaşayan bir arkadaş tavsiyesi ile izlemeye karar verdiğim, tamamen "yarın erken kalkayım da yol alırım" düşüncesine yönelik uyuma amaçlı başladığım ve 20. dakikada ayıp ettiğimi anlayıp uyuduğum ve ertesi gün hakkını vererek izlediğim süper bir filmdi. Bu yüzden evet epey şaşırtmıstı.

Bir de Titanic hakkında birşey söyleyim çünkü ilgimi çekti bu kadar konusu edilmesi. Sanırım Oscar rekortmeni olduğu için tepki topluyor ama o ödüllerin de sonuçta bir yere kadar sanata ve sanatçıya hakkını verdiğini aslında daha çok sektörün o sene ki göze çarpan - ama herhangi bir şekilde - filmlerini tescil etmek gibi bir anlamı olduğunu unutmamak gerekiyor. Gerçi bence bu tepki akademi üyeleri dahil herkesin içinde farklı şekillerde var ki yıllar sonra Avatar'ın Hurt Locker denen saçmalığa ezilmesinin Cameron için çok soğuk yenen bir yemeğin faturası olduğunu düşünüyorum.

naked as we came dedi ki...

çok sevdim, şahane olmuş. ben yapamam çünkü 1-asla bu kadar çok filmi hatırlayamam, hatırlasam bile o kadar çok film izlemişmiyimdir acaba :ppp ve 2-cevaplayabildiğim bir kaç soru hep türk filmleri olur,bu olmayacak diye bi kural yok tabi ki ama daha iyi olduğu için değil yabancı film az bildiğim için öyle olur. yani böyle bir listeyi işin uzmanlarına bırakır, ben olsa olsa feyz alırım :)))

okyay dedi ki...

Bayıldım, bayıldım! Harika bir liste, harika seçimler!

partihayaleti dedi ki...

çok güzel bir liste olmuş, ellerinize sağlık tekrardan.

Geçen yıl gördüğünüz en iyi film:
Inglourious Basterds

En şişirilmiş film:
Hurt Locker

Sizi gerçekten mutlu eden film:
Beetlejuice
Lock,stock and two smoking barrels
Snatch
Star Wars serisi
(aslında daha çok var ama ilk anda aklıma gelenler bunlar)

Sizi kötü yapan, hüzünlendiren film:
Zeki Demirkubuz'un Masumiyet ve kader filmleri
The 400 Blows

En sevdiğiniz aşk hikayesini barındıran film:
Great Expectation

En çarpıcı, en afallatıcı sona sahip film:
The Game

Defalarca izlediğiniz film:
Lock, stock and two smoking barrels, beetlejuice, back to the future serisi, the dark knight, reservoir dogs

En iyi Soundtrack'e sahip film:
Forrest Gump
Snatch
Watchmen

Klasiklerden en sevdiğiniz film:
The seventh seal

En sevdiğiniz roman uyarlaması:
Fight Club, Parfume

En sevdiğiniz aksiyon filmi:
Die Hard serisi, Conspiracy Theory, Lethal Weapon serisi

En sevdiğiniz müzikal:
Moulin Rogue, Grease, Chicago

En sevdiğiniz çizgiroman uyarlaması:
Tim Burton'ın ve Nolan'ın Batmanleri, X-men'ler, Watchmen, V for vendetta

En sevdiğiniz animasyon:
Toy Story, Monster Inc.

En sevdiğiniz korku filmi:
The Exorcist
The Shining

En sevdiğiniz yabancı film:
The 400 blows
Seventh Seal

Sizi en çok güldüren film:
The Hangover
Zelig

Görsel açıdan en etkileyici bulduğunuz film:
Lord of the rings serisi
Watchmen

Favori yönetmenizin en sevdiğiniz filmi:
Woody Allen - Manhattan

Çocukluğunuzdan bir film:
Gunther and the paper brigade

En son izleyip etkilendiğiniz film:
Scoot Pilgrim vs. The World

kişisel depresyon anları dedi ki...

Bende dayanamadım uzun uğraşlar sonucu bir liste yaptım. Başlıkları direkt aldım umuyorum ki sorun olmaz... http://film.kisiseldepresyonanlari.com/2010/11/11/film-listesi-gibi-bir-sey/

kurşunkalem dedi ki...

çok teşekkürler öneriler için, dikkate alacağım, tam da izleyecek şöyle çok bilinmeyen ama çok iyi filmler aradığım bu dönemde! son zamanlarda ki filmleri hiç beğenmiyorum da, film izlemekten soğudum resmen ancak biliyorm aslında, izlemem gereken, izlesem çok seveceğim bir dolu film var bir yerlerde!

tekrar tekrar izlediğim film: selvi boylum al yazmalım başta olmak üzere tüm yeşilçam filmleri (bu konuda yapıcak birşey yok, ben okuldan dönünce sürekli türk filmleri gösteren bir televizyonun karşısına oturtulmuş bir neslin çocuğuyum)
izlerken en çok güldüğüm film: we're no angels - biz melek değiliz
sonu en çarpıcı film: saw.
en sevdiğim korku filmi the host.
favori oyuncumun en sevdiğim filmi: robert de niro - goodfellas ya da graduate
favori yönetmenimin en sevdiğim filmi: spielberg - e.t.
izleyip de etkilendiğim en son film: gönül yarası.
klasiklerden en sevdiğim film: the godfather

Lord of Kobol dedi ki...

Şapka çıkarıyorum size, bu genç yaşta böylesi bir birikim her babayiğidin harcı değil. Bu liste için de emeklerinize sağlık; bihaber olduğum ve ilgimi çeken pekçok film var burada.

Hayalci dedi ki...

Çooook müthiş olmuş, bu soru formunu alıp birazcık değiştirerek kitaplar, diziler ve oyunlar için de yaparmısınız?Siz kitapları yaparsınız,erkek arkadaşınız (yani Umut)oyunları,dizileri de artık ikinizden biri yada ikiniz birden.Bİliyorum çok uğraş isteyen bişey ama soru sayısını azaltarak yapabilirsiniz bence,müthiş olur!

closet monkey dedi ki...

Nefis, bu listeye bayıldım! Seçimlerine de, tek tek ilgili yazıya ya da imdb sayfasına link vermene de, linklerin kırmızısına bile bayıldım yani :))

Ben balık hafızalıyım, birkaç soruyla ankete katılacağım ama hep son dönem izlediğim filmlerden olacak yanıtlarım çünkü unutuyorum eskileri, hiçbiri aklımda kalmıyor.

Geçen sene izlediğim en iyi film Inglorious Basterds.
En sevdiğim korku filmi: Uzakoğu yapımı herhangi bir korku filmi :)
En sevdiğim animasyon benim de WALL-E.
En sevdiğim aksiyon: Cloverfield (tüm zamanların değil ama, son zamanlarda en sevdiğim, öncekileri hatırlayamıyorum!)
En sevdiğim yabancı (İng olmayan) film: City of God
Beni en çok mutlu eden film: Vicky Christina Barcelona ve Happy-Go-Lucky. Tekrar tekrar izliyorum neşelenmek istediğimde.
Beni fena yapan film: Hunger. Çok çarpıcıydı fakat çok fenaydı.
En şişirilmiş film: The Hurt Locker.
Şu ara heyecanla gelmesini beklediğim film: Saw 3D, Ateşle Oynayan Kız ve X-Man Origins

kıvılcım dedi ki...

olağanüstü güzel ve faydalı bir liste olmuş bu. ben de bir sürü film not ettim pek çok arkadaş gibi, ankete de birkaç soruyla katılayım:

Favori oyuncunuzun en sevdiğiniz filmi:
favori oyuncularım sean penn ve kate winslet, ama winslet'ın daha çok filmini sevdiğimi fark ettim o yüzden onun bir filmiyle cevap vereceğim: little children.

Favori yönetmenizin en sevdiğiniz filmi:
raise the red lantern/da hong deng long gao gao gua (yimou zhang'ın)

Çocukluğunuzdan bir film:
terminatör diyeceğim buna ben de, ailecek defalarca izlemişizdir ilk ikisini :]

En sevdiğiniz animasyon:
miyazaki ve pixar'ın tüm animasyonları.

Sizi en çok hayal kırıklığına uğratmış film:
avatar the last airbender.

En hafife alınmış film:
shutter island. hafife alınmak (underrated) denilebilir mi bilemiyorum ama bana pek çok kişi filmi yanlış anladığı daha doğrusu başka beklentilerle gittiği için acımasızca eleştirilmiş, değeri bilinememiş gibi gelmişti.

kediler ve kitaplar'a kucak dolusu sevgiler!

Unknown dedi ki...

Ben de bu sorulara cevap vermek istedim kendimce. En azından bir kısmına:

Geçen yıl gördüğünüz en iyi film:
White Material. Hollywood'un sistem karşıtı değerleri bile kolaylıkla dönüştürüp pazarlayabildiği böylesi bir dönemde bizim için hazırlanmış o güvenli bölgeden uzaklaşıp, direnişe ve anarşizme açık bir övgü olarak karşımıza çıkan bu filmi yakalamak gerekli.

En hafife alınmış film:
(en azından Hitchcock filmleri arasında değerlendirildiğinde diyelim)Spellbound, Charade, Simón del desierto, Heavenly Creatures, Conversations with Other Women, Brick, Punch-Drunk Love şu anda aklıma gelenler.

En şişirilmiş film:
Pulp Fiction. (Ve Pulp Fiction'la birlikte Tarantino'nun şiddeti estetize etmek adına yaptığı bütün filmler. Belki Inglourious Basterds hariç.) Ayrıca V For Vendetta, Eyes Wide Shut, The Crow, Requiem for a Dream, Titanic, The Pianist, The Dark Knight...

Sizi gerçekten mutlu eden film:
Amelie. Sinemaya tutkunluğumun sebebidir de aynı zamanda. Ayrıca Modern Times, Science of Sleep, Groundhog Day, It's a Wonderful Life, Im Juli, Big Fish...

Sizi kötü yapan, hüzünlendiren film:
Breaking the Waves, Dancer in the Dark, Mar Adentro, İklimler, Reconstruction ("bu bir kurgu ama yine de acı veriyor"), Amores perros, Revolutionary Road, Rumble Fish, Do You Remember Dolly Bell (sonuncusunun niye öyle bir etki yaptığını inanın ben de bilmiyorum.)...

En sevdiğiniz aşk hikayesini barındıran film:
Amelie, Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Before Sunrise ve Before Sunset, Conversations with Other Women, Trois couleurs: Rouge (evet, son sahneye kadar bekledim)

TV için yapılmış en iyi film:
An American Crime.

En çarpıcı, en afallatıcı sona sahip film:
Psycho, Persona, Fight Club...

Defalarca izlediğiniz film:
Amelie, The Piano, Magnolia, Modern Times, Lolita, Viridiana, Fargo, Barton Fink, Ed Wood, Big Fish, Annie Hall, Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Im Juli...

En iyi Soundtrack'e sahip film:
Amelie.

Klasiklerden en sevdiğiniz film:
Modern Times.

80'lerden en sevdiğiniz film:
Sweetie.

90'lardan en sevdiğiniz film:
Magnolia.

Nefret ettiğiniz film:
The Notebook.

Gizli gizli sevdiğiniz film:
10 Things I Hate About You, Mars Attacks

Kimsenin sevmenizi beklememesi gereken film:
Michael Bay filmleri.

Kendinizi en yakın hissettiğiniz, kendinizle bağdaşlaştırdığınız film karakteri:
Amelie.

Sizi en çok hayal kırıklığına uğratmış film:
The Fountain.

En sevdiğiniz roman uyarlaması:
Lolita.

En sevdiğiniz çizgiroman uyarlaması:
Persepolis.

En sevdiğiniz aksiyon filmi:
Batman Returns.

En sevdiğiniz müzikal:
Dancer in the Dark.

En sevdiğiniz bilim kurgu:
Blade Runner.

En sevdiğiniz animasyon:
Corpse Bride.

En sevdiğiniz korku filmi:
Repulsion.

En sevdiğiniz yabancı film (bunu dili İngilizce olmayan film olarak alalım):
Amelie, City of the Lost Children, Viridiana, Trois couleurs: Rouge, Hiroshima Mon Amour, Amores perros, Cidade de Deus, Aaah Belinda, Simon del desierto, Cache...

Favori oyuncunuzun en sevdiğiniz filmi:
Kate Winslet - eternal sunshine of the spotless mind.

Favori yönetmenizin en sevdiğiniz filmi:
Jean-Pierre Jeunet - Amelie.

En son izleyip etkilendiğiniz film:
La battaglia di Algeri.

Merakla beklediğiniz film:
Biutiful.

Euphoric dedi ki...

Çok muhteşem. Elinize sağlık. Bunun bir versiyonunu da kitaplar için yapsanız keşke çooooooook musmutlu olurdum

eren dedi ki...

nicolas cage'in savaş tanrısı'na rağmen mi bu fikirdesiniz?

Seyirci Kalan dedi ki...

Kimsenin herhangi bir listesinde olmamasına şaşırdığınız filmler gibi bir kategori ekliyorum :) -- Requem for a Dream

lunawar dedi ki...

o tavuk neden ordaydı:) hala hatırladıkça gülerim:)
(The Man Who Copied)

Bilge dedi ki...

Çok güzel bir liste olmuş, benim listem de burada:

http://thescifichronicles.blogspot.com/2010/12/2010un-enler-listesi.html

:)

İyi seneler.

troublegumm dedi ki...

Geçen yıl gördüğünüz en iyi film:
Geçen yıldan kasıt 2009 ise District 9. 2010 ise Black Swan.

En şişirilmiş film:
Hiç şüphe yok ki Bal. Son dönem filmlerinden ise Scott Pilgrim vs The World, 500 Days of Summer, The Hangover, Social Network.

Sizi gerçekten mutlu eden film:
Epey varmış: Evil Dead II, Beetlejuice, Dünyayı Kurtaran Adam, Gremlins, Coraline, Ferris Bueller’s Day Off, Monsters, Inc.

Sizi kötü yapan, hüzünlendiren film:
This is England, Lilja-4ever, The Visitor, The Chaser, Dancer in the Dark, Boys Don’t Cry.

En sevdiğiniz aşk hikayesini barındıran film:
Harold and Maude.

En iyi Soundtrack’e sahip filmler:
Hedwig and The Angry Inch OST‘u kadar kalitelisi daha yapılmadı.

Sizi hayal kırıklığına uğratmış filmler:
Sürüsüne bereket, bir çok filmin dahil olduğu kategoridir bu: Harry Potter serisi, Crash (2004 yapımı olan), Batman Begins, Fish Tank, Ratatouille, Iron Man, Ex-Drummer, A Scanner Darkly, Paranoid Park, Resident Evil: Apocalypse, Shrek 2, Rec 2, Mad Max, Children of Men, Final Fantasy: The Spirits Within.

En sevdiğiniz roman uyarlamaları:
Fight Club, A Clockwork Orange, Trainspotting, Hababam Sınıfı, Green Mile.
En sevdiğiniz çizgiroman uyarlamaları:
Süper kahramanlı olmasın yeter ki: Persepolis, Ghost in The Shell, Kick-Ass ve A History of Violence.

Çocukluğunuzdan bir film:
3 Ninjas.

coklukisilik dedi ki...

geçen yıl belki ondan önceki yıl bu bloga rastlamıştım ama ne akla hizmet okumadan geçmişim anlamıyorum. şu an sarı yıldızlılarımın arasında yerini alırken izle'ye basmadan d geçmedim.
isteğine gelecek olursak soruların hepsine olmasa bir kaç tanesine, aklma gelen ilk cevapları vereyim. eminim yazdıktan sonra şu vardı ya, onu neden yazmadım falan yapıcam ama neyse;
geçen yılgördüğüm en iyi film: benim için vurucu olan celda211. üstüne söz söylemeye titrerim o derece.
en hafife alınmış film:
abre los ojos,tesis
en şişirilmiş film:
benim hayret ettiğim bi dolu film var eminim herkes karşı çıkar bu dediklerime ama Jeux d'enfants filmi benim için iyi fena değil değerindeyken kimilerinin hayatının filmi olmasına anlam veremiyorum mesela. aynı şekilde eternal sunshine of the spotless mind.bi d let the right one in ''Låt den rätte komma in''bak bu kategoriye baya var ama hatırlayamadım şimdi neyse daha fazla d antipati toplamıyım.
mutlu eden filme bn d ilk olarak amelie'yi koyabilirim;henüz temin ettim üzgün hissettmem sebebiyle izlemek için.onun haricinde şiddettin ters etkisi sebebiyle olacak fight club ve kill bill. bunlar daha çok sinirliyken arınmamı sağlıyor.
çok aşk filmi insanı olmasamda en sevdiğim aşk hikayelerine meet joe black,city of angels ı koyabilirim zorlarsam.
defalarca izlediğim izleyeceğim film: volver.sonra kill bill.
kimsenin izlememi beklememesi gereken filmler animasyon filmler. maalesef dayanmıyorm.kendim bile üzülüyorum neden izleyemiyorum diye.
beni en çok güldüren film: meet the paremts. normalde öyle filmmiş fıkraymış çok gülmem ama iyi zamanıma denk geldi herhalde yerlere yatıyorum bunu izlerken. en son d gecenin bi vakti full dolu salon kahkasıyla izlediğim due date'e güldüm. bilmem şimdi izlesem aynı etki olur mu.
favori yönetmenimin en sevdiğim filmi: almodavar'ın volver i ve habla con ella'sı.
çocukluğumun şahanesi tartışmasız back to the future.
en son izleyip etkilendiğim film: o d doludur ama ilk aklıma gelen el secreto de sus ojos ve celda211. merakla beklediğim haşa izleyemediğim film şu an black swan,biutul. yapım aşamasında kill bill 3. henüz yapım aşamasının d yapım aşamasında olduğuğu jeff buckley'nin hayatının anlatılcağı film. of yoruldum.